هوشمندسازی

عصر ديجيتال روش¬های مدیریت انرژی را دستخوش تغييرات همسو با اين پديده كرده است. از ادغام نیروگاه های تجدیدپذیر در شبکه های هوشمند گرفته تا افزايش تقاضا برای مديريت انرژي در ساختمان‌هاي هوشمند همگي نشان از نفوذ عصر ديجيتال در صنعت مديريت و بهره¬برداري از انرژي است. اندازه گیری دقیق و نظارت بر کل تقاضای برق کلید دستیابی به حداکثر بهره‌وری انرژی و مدیریت بار در شبکه های هوشمند است و سامانه‌هاي اندازه‌گیری هوشمند یکی از اجزای ضروری در زیرساخت شبکه هوشمند است.
به طور کلی ، بسیاری از مجتمع های صنعتی، مشاغل کوچک و متوسط و خانوارها میزان مصرف برق خود را با کنتور برق آنالوگ یا معمولی غیر هوشمند اندازه گیری می کنند. چنین کنتورهایی کل مصرف برق را ثبت می‌کنند و به صورت دستی و ماهانه برای ضبط و صورتحساب خوانده می‌شوند.
اگرچه پیشرفت‌هایی در قرائت كنتورها با استفاده از دستگاه های دستی خاص و پایگاه های داده محلی انجام شده است، از سويي ديگر ، ابزارهای اندازه‌گیری مدرن قابليت‌هاي بسیار دقیق‌تری ارائه می‌دهند. این دستگاه‌های الکترونیکی می‌توانند مصرف انرژی را در فواصل ساعتی یا كوتاه‌تر بطور مکرر ثبت و گزارش کنند، و هنگامی که ابزار اندازه‌گيري با درگاهي كه آن‌را به اینترنت متصل می‌کند ترکیب شود، به يك سامانه اندازه‌گیری هوشمند تبديل مي‌شود می شود.
راهکار جامع زیرساخت هوشمند اندازه‌گیری (AMI Total Solution) فراب، شامل کنتورهای هوشمند برق (انواع متفاوت کنتورهای هوشمند تک فاز و سه فاز)، GPRS، مودم‌های ارتباطی RF و سخت‌افزار و نرم‌افزار سیستم مرکزی (Head-End, MDM) می‌باشد. سخت‌افزار و نرم‌افزار سیستم مرکزی تامین شده توسط فراب از نظر امنیت توسط یک شرکت ثالث تست نفوذ شده و گواهی امنیت دریافت نموده است. به علاوه، مودم‌های ارتباط با نرم‌افزار سرور شبکه فراب برای اولین بار در ایران توسط شرکت فراب طراحی و توسعه داده شده است. مودم‌های مذکور بر روی تعدادی از کنتورهای هوشمند برق نصب شده و در حال بهره‌برداری آزمایشی و انجام تست‌های تکمیلی هستند.
با توجه به تجربه ارزشمند و گرانبهای به دست آمده در طراحی و اجرای پروژه‌های کنتورهای هوشمند برق در ایران، اکنون، فراب در نظر دارد تا کنتورهای آب و گاز را در راه‌حل جامع خود تحت پوشش قرار دهد و در بازارهای جهانی به عنوان یک شرکت ارائه‌دهنده راه‌حل‌های جامع اندازه‌گیری هوشمند حضور یابد.

خدمات

شركت دانش¬بنيان مديريت انرژي و توسعه طرح¬هاي تجديدپذير فراب فعاليت خود در اين حوزه را آغاز كرده است كه شامل موارد زير است:
  • طراحی سخت افزار و توسعه نرم افزار کنتورهای هوشمند سه فاز و تک فاز.
  • مشارکت در پروژه فهام (برنامه ملی اندازه گیری هوشمند مصرف انرژي در جمهوری اسلامی ایران) برای کنتورهای هوشمند برق مسکونی و صنعتی.
  • توسعه مودم های تکنیک مدولاسیون طیف گسترده برای کنتورهای هوشمند بر اساس فناوری LoRa
  • طراحی و توسعه مودم فهام: مودم بی سیم مبتنی بر DLMS/COSEM مطابق با استاندارد understanding
  • توسعه نرم افزار هوشمند برق آبی با قابلیت های ثبت اطلاعات تجهیزات ، یکپارچه سازی و تجسم فرآیند برای عملکرد هوشمند و نگهداری نیروگاه های آبی

پروژه‌ها

  1. كنتورهاي هوشمند تک فاز و سه فاز فاراب
  2. نرم افزار مدیریت هوشمند فاراب (MSM)
  3. مودم ارتباطی DLMS Farab برای شبکه های Smart Meter
  4. مشارکت فاراب در پروژه های ملی اندازه گیری هوشمند فهام در مراکز نظارت هوشمند زنجان و بوشهر ، تحت بهره برداری تجاری توسط 13 شرکت توزیع نیروی برق

کلمه مورده نظرتان را جستو جو کنید